Pestrec mariánsky je rastlina pochádzajúca zo Stredomoria, ktorá má významný pozitívny dopad na ľudský organizmus. V tomto článku vám predstavíme jeho vedecky dokázané účinky, kontraindikácie a spôsoby užívania.

Niekedy je až neuveriteľné, aké významné účinky na ľudský organizmus dokážu mať obyčajné rastliny. Keby ste Pestrec mariánsky uvideli vo voľnej prírode, pravdepodobne by ste ho ani nezaregistrovali. Svojou stavbou totiž pripomína bodliak, ktorý u nás rastie na každom rohu. Treba však podotknúť, že Pestrec pochádza zo Stredomoria a Ázie, teda na Slovensku sa s ním vo voľnej prírode nestretnete. Pestrec mariánsky patrí do čeľade astrovité, dosahuje výšku 60 – 150 centimetrov a kvitne každý rok, prípadne každé dva roky, v závislosti od odrody. V odbornej literatúre sa stretnete aj s jeho latinským názvom – Silybum marianum.

Dosť však bolo biologického okienka, vás určite skôr zaujímajú tie pozitívne účinky na ľudský organizmus, ktoré sme v úvode tak ospevovali. Poďme sa tak pozrieť na to, s čím vám táto rastlinka pomôže.

Vedecky dokázané, naživo otestované

Pestrec lekársky obsahuje látky, ktoré pomáhajú liečiť a zmierňovať príznaky viacerých ochorení. Účinkov je skutočne veľa, do nášho zoznamu sme vybrali niekoľko najznámejších.

Regenerácia pečene

Pečeň je jedným z najzaťažovanejších orgánov ľudského tela. Každý deň sem prúdia množstvá rôznych chemikálií a jedov, ktoré sa nachádzajú v potrave a tráviaca sústava ich nedokáže spracovať. Pečeň má za úlohu tieto chemikálie neutralizovať a postarať sa o ich bezpečné vylúčenie z ľudského tela. Ak pečeň nefunguje správne, v tele sa začínajú chemikálie a toxíny hromadiť, čo sa môže odraziť na vážnych zdravotných problémoch.

Pestrec mariánsky obsahuje dve účinné zložky – Flavolignany a Silymarín. Tie využíva pečeň na elimináciu jedov a toxínov, ale zároveň slúžia ako ochrana pečene pred poškodením. Naviac pomáhajú pečeň regenerovať. No nie je to len o pečeni. Pôsobeniu rôznych toxínov je vystavený celý tráviaci trakt. Účinné látky z Pestreca pomáhajú detoxikovať celý organizmus, najmä žalúdok a žlčník. Pestrec je účinný aj ako prostriedok na zmiernenie nevoľnosti a tráviacich ťažkostí. Dokonca, domáci liečitelia ho vďaka jeho detoxikačným účinkom využívajú ako plnohodnotný „protijed“ pri otravách hubami či alkoholom.

Dodatočná zľava 5%? Použite kód: alte5

Podpora kardiovaskulárnej sústavy

Významné účinky dosahuje Pestrec mariánsky aj pri podpore kardiovaskulárnej sústavy. Flavonoidy a aminokyseliny prispievajú k správnemu fungovaniu celej kardiovaskulárnej sústavy, od drobných vlásočníc, cez veľké tepny, až po samotné srdce. Pestrec podporuje prekrvenie organizmu a vyrovnáva tlaky v cievach. Naviac, aminokyseliny zabraňujú oxidačnému stresu buniek, teda chránia telo pred zápalmi a vírusovými ochoreniami.

Zlepšenie potencie u mužov

Tento pozitívny účinok je výsledkom podpory prekrvenia organizmu. Vďaka nemu poslúži Pestrec mariánsky ako podpora potencie u mužov. Jeho účinok je skutočne citeľný, dokonca natoľko, že ho obsahujú niektoré prípravky na zlepšenie erekcie.

Proti bolesti hlavy a depresiám

V neposlednom rade podporuje Pestrec aj nervovú sústavu, účinný je pri migrénach, depresiách, úzkosti a nevoľnosti.

A to stále nie je všetko. Spomenúť môžeme aj ďalšie vedecky dokázané účinky, napríklad schopnosť Pestreca prispieť k zníženiu množstva cholesterolu v tele, či napomôcť pri liečení alergií. Okrem vyššie spomenutých účinných zložiek obsahuje Pestrec aj mnohé ďalšie vitamíny a minerály, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie tela.

Takmer bez negatívnych účinkov

Všetko dobré má aj nejaké negatíva, v tomto prípade však len v ojedinelých prípadoch. Pestrec mariánsky nemá dokázané žiadne negatívne účinky na ľudský organizmus, problémy sa môžu vyskytnúť len pri ľuďoch so zvýšeným krvným tlakom alebo nedostatkom železa a vápnika v krvi. Pestrec sa taktiež neodporúča tehotným ženám. Ak ani do jednej z rizikových skupín nepatríte, Pestrec môžete bezpečne užívať bez rizika vedľajších účinkov. Samozrejme, v rozumných množstvách.

Dodatočná zľava 5%? Použite kód: alte5

Vypestovať alebo kúpiť?

Ak sa vám pozitívne účinky Pestreca na ľudské telo pozdávajú a chcete ich na vlastnej koži vyskúšať aj vy, máte dve možnosti. Pestrec si môžete sami vypestovať, alebo kúpiť už vo forme doplnku stravy.

Prvá možnosť je vhodná pre tých, ktorí majú čas a priestor na pestovanie, no treba podotknúť, že Pestrec mariánsky nie je náročný na podmienky a bez problémov sa dá pestovať aj na Slovensku. Keďže má veľký koreňový systém, odporúča sa pestovanie na záhrade, nie v kvetináči. Semienka saďte v marci, pri jednoročných rastlinách môžete plody oberať na jeseň. Najviac účinných látok sa nachádza práve v plodoch, ktoré sa drvia, ale účinné látky sa nachádzajú aj v listoch a kvetoch, z ktorých sa robí čaj. Pri užívaní dbajte na základné pravidlo – Pestrec by sa nemal kombinovať s mliekom a alkoholom.

Najjednoduchšou cestou, ako si účinky Pestreca mariánskeho vyskúšať, sú práve rôzne doplnky stravy. Odporúčame tablety, ktoré zvyčajne obsahujú najviac účinných látok, ale dostupné sú aj rôzne čaje, oleje a tinktúry. Je len na vás, ktorá možnosť vám bude najviac vyhovovať.

Vložte komentár