Žijeme v dobe, kedy na nás nepôsobia už len infekčné ochorenia striehnuce na najmenšiu medzeru v našom imunitnom systéme. Stále častejšie hovoríme o ochoreniach, ktoré sú výsledkom dlhodobého stresu. Stres je naším každodenným spoločníkom. Máme ho dostatok v práci pri plnení nových zadaní a rovnako si ho dostatočne užijeme i doma pri plnení všetkých povinností, ktoré chceme mať rýchlo za sebou. Orgány, ktoré sú často postihované stresom, sú srdce a pečeň.
Rovnako však na naše zdravie vplýva i nezdravý životný štýl, ktorý často kráča ruka v ruke so stresom. Nestíhame si pripraviť vyvážené jedlo, zanedbávame cvičenie, pretože nemáme dostatok energie, a často sa pridružia i zlozvyky v podobe nadmernej konzumácie sladkostí, alkoholických nápojov či fajčenie. Zhrnuté a podtrhnuté, náš organizmus častokrát dostáva zabrať: musí sa vyrovnať nielen s dlhodobým stresom ale i nekvalitnými potravinami či dokonca jedmi, ktorými ho dopujeme.
Nemusíme sa preto diviť, keď sa u nás ochorenie vyvolané spomínanými faktormi. V týchto prípadoch máme tendenciu navštíviť lekára a začať riešiť zdravotné komplikácie, ktoré sú len špičkou ľadovca. V horšom prípade navštívime lekáreň a nakúpime všetky voľno predajné lieky, ktoré sú k dispozícii a mohli by znamenať vyriešenie zdravotných komplikácií.
Naša príroda nám však v mnohých prípadoch ponúka skvelú lekáreň, ktorá si dokáže pomôcť s celým spektrom ochorení. Jedným z týchto „liekov“ je i pestrec mariánsky, bylina so skvelou mocou. Dokáže pomôcť s rôznymi zdravotnými problémami a zároveň nemusí fungovať len ako liek, ale i ako účinná prevencia. Chcete sa o prírodnej lekárni dozvedieť viac? Pokračujte v čítaní. Nezabúdajte však, že niekedy je najlepším krokom spomaliť a zhlboka sa nadýchnuť.
Pestrec mariánsky – čo predstavuje?
Pestrec mariánsky má mnoho pomenovaní. Naraziť môžete i na označenie ako je napríklad strieborný bodliak či Kristova koruna. Mien má však oveľa viac. Pôvod tejto rastliny siaha k Stredozemnému moru, kde sa jeho výška pohybuje od 60 do 150 centimetrov. Zaujímavé sú najmä jeho výrazné fialové kvety vďaka ktorým je často používaný do dekorácii. To však nie je jeho hlavná výhoda.
Pestrec obsahuje množstvo účinných látok, ktoré majú liečivý i antioxidačný účinok. Pestrec mariánsky predstavuje jednoročnú rastlinu, ktorá rastie na suchých a slnečných stanoviskách. Skúsenosti pestovateľov však naznačujú, že táto rastlina nepatrí medzi citlivé kvietky, ktoré si nedokážu poradiť so zmenenými podmienkami a pestrec je schopný prežiť v takmer akejkoľvek pôde. Skvelé je, ak má rastlinka dostatok slnečného žiarenia.
V prípade, že sa rozhodnete pestrec pestovať vo svojej záhradke pre krásne kvety či liečivé účinky, začínajte s vysádzaním približne v marci. Je skvelé, ak začnete pestovať sadenice napríklad na parapete v malých kvetináčoch. Pestrec rastie veľmi rýchlo a akonáhle vyklíči, jeho rast sa urýchľuje a celá rastlina sa stáva mohutnejšou. Ako sme už naznačili v predchádzajúcich riadkoch, pestrec sa nevyznačuje tým, že by bol nadmerne úzkostlivý na podmienky. Dokáže si poradiť s meniacimi podmienkami i tým, či ho pestujete v tieni alebo na slnku (i keď rozhodne sa popisuje, že dáva prednosť slnečnému stanovisku).
Dôležitá je však voda. pestrec je naozaj náročný na zálievku a môže sa stať, že ho bude potrebné polievať každé dva dni. Zvlášť ak ho pestujete vonku na záhradke, letné horúčavy si na ňom vyberú svoju daň.
Aké účinné látky pestrec obsahuje?
Pestrec mariánsky je naozaj nabitý účinnými látkami, ktoré z neho robia skvelého bojovníka za zdravú pečeň i žlčník. Obsahuje chemické látky, ktoré sa nazývajú flavolignany a v tejto rastline sa označujú jedným súborným pomenovaním silymarin. Silymarin je veľmi silným antioxidantom, ktorý pomáha bojovať proti oxidačnému stresu buniek.
Oxidačný stres je dej, pri ktorom si náš organizmus nedokáže poradiť s látkami nazývanými tiež voľné radikály. Voľné radikály vznikajú v organizme pri metabolických dejoch alebo do neho prenikajú z vonkajšieho prostredia. Častým dôvodom vzniku voľných radikálov je nezdravý životný štýl a zlozvyky v podobe fajčenia, spracovaných potravín a častej konzumácie alkoholických nápojov.
V našom organizme samozrejme existujú mechanizmy, ktoré voľné radikály dokážu odstraňovať, ale ako telo starne, mechanizmy sa poškodzujú a postupne strácajú možnosť efektívne pracovať. Voľné radikály tak nie sú neutralizované a napádajú bunkové štruktúry. Antioxidanty sa zlučujú s voľnými radikálmi a neutralizujú ich. Najviac aktívnych látok z rastliny získame z jej rozdrvených semien. Semená bodliaku obsahujú najvyšší podiel účinného silymarinu z celej rastliny.
Drvené semená sú odporúčané napriek tomu, že na trhu sa dnes objavuje množstvo produktov, ktoré na svojom obale nesú, že obsahujú účinné látky z rastliny pestrec mariánsky. V prípade, že užívate drvené semená, dostávate 100% prírodný produkt, ktorý prešiel minimálnym chemickým spracovaním. Skvelé tiež je ak volíte produkt v bio kvalite, pretože tým pádom máte istotu, že semená ani rastlina neboli chemicky ošetrované. Počas chemického spracovania dochádza rovnako k degradácii celej rady biologicky aktívnych látok. Ak volíte prírodný produkt bez žiadneho následného spracovania, získavate pre svoje telo zdroj cenných látok.
Najväčší obsah biologicky aktívnych látok sa nachádza v semenách. Oveľa menší obsah silymarinu objavíme napríklad v koreni alebo v listoch. Hoci sa silymarin tvorí v rastline počas celého roka, dôležité je obdobie dozrievania, kedy sa ho v plodoch vytvára najviac. Toto obdobie sa nachádza na prelome septembra a októbra a ideálne sú teploty okolo 25°C. V našich zemepisných podmienkach je táto teplota až na niekoľko teplotných rekordov nedosiahnuteľná. Preto sa na zdravotné účely používajú rastliny, ktoré vyrástli a dozrievali vo svojich prirodzených podmienkach, v Stredomorí.
I napriek tomu, že je silymarin najúčinnejšou látkou, ktorá sa v bodliaku nachádza – rozhodne nie je jedinou. Pri približnom pohľade na zoznam chemických látok narazíme na vitamín E, jedlé oleje i bielkoviny, ktoré sú v semenách zastúpené približne v 27%. Pestrec je naozaj rastlina bohatá na cenné látky a dokáže skvelo podporiť zdravie pečene a žlčníku.